Pantera Capital CEO na temat aktualnych niedoborów Bitcoinów i powodów niskiego ryzyka regulacyjnego

W piątek (20 listopada) Dan Morehead, założyciel, Co-CIO i CEO firmy inwestycyjnej Pantera Capital Management LP („Pantera Capital“), opowiadał o firmie Bitcoin Profit w wydaniu miesięcznego biuletynu swojej firmy z listopada 2020 roku („Pantera Blockchain Letter“).

Dlaczego wyniki wyborów w USA powinny wpłynąć na wzrost ceny Bitcoinów?

Jak słusznie zauważa Morehead, obecnie wygląda na to, że po raz kolejny powstanie podzielony Kongres Stanów Zjednoczonych: Izba Reprezentantów kontrolowana przez demokratów i Senat kontrolowany przez republikanów. Morehead uważa, że „prawdopodobnie spowoduje to większą presję na Rezerwę Federalną, aby rozszerzyła swój bilans“ – ponieważ bardzo trudno będzie uchwalić przez Senat jakiekolwiek duże pakiety bodźców fiskalnych, a także, że niezbędny bodziec pieniężny ze strony Federacji przyjdzie w postaci luzowania ilościowego („druk pieniądza“), które „zawyży cenę rzeczy, których ilości nie da się „złagodzić“ – takich jak złoto, bitcoin, prawdziwe aktywa, a nawet akcje“.

Dlaczego jest niedobór Bitcoinów i dlaczego będzie tylko gorzej?

Morehead twierdzi, że obecnie istnieje niedobór Bitcoinów, ponieważ użytkownicy Square’s Cash App i niedawno uruchomionego serwisu kryptograficznego PayPal „już kupują więcej niż 100% wszystkich nowo wydanych Bitcoinów“.

Dlaczego więcej niż 100%? Morehead mówi: „Szacuje się, że Square’s Cash App kupuje około 40% wszystkich nowo wydanych bitcoinów“ i „PayPal już kupuje prawie 70% nowej podaży bitcoinów“.

Jak Morehead wie, ile Bitcoin PayPal kupuje od PayPal nie zgłosił, ile Bitcoin jego użytkownicy kupują?

Najwyraźniej Pantera zorientowała się w tym, patrząc na wzrost miesięcznego wolumenu handlu krypto wymiany itBit:

„Dostawcą infrastruktury kryptograficznej PayPal jest Paxos. Zanim PayPal zintegrował kryptografię, itBit, giełda prowadzona przez Paxos, robiła dość stałą ilość transakcji – białą linię na poniższym wykresie. Kiedy PayPal zaczął działać, wolumen zaczął eksplodować. Wzrost wolumenu itBit oznacza, że w ciągu czterech tygodni od wejścia na rynek, PayPal kupuje już prawie 70% nowej podaży Bitcoins“.

Ponadto, Morehead mówi, że „jeśli ich wzrost się utrzyma, PayPal sam kupi więcej niż wszystkie nowo wydane bitcoin w ciągu kilku tygodni“.

A jeśli instytucjonalny popyt na Bitcoina będzie kontynuowany, jak się powszechnie oczekuje, „niedobór podaży stanie się jeszcze bardziej niezrównoważony“ i oczywiście „jedynym sposobem na zrównoważenie podaży i popytu jest wyższa cena“.

Dlaczego nawet za 18.000 dolarów Bitcoin nie wygląda na przeceniony

Prezes Pantera Capital mówi, że chociaż cena Bitcoin’a wzrosła w ostatnich kilku tygodniach, „to nadal jest poniżej wyżu i handluje znacznie poniżej swojego dziesięcioletniego trendu logarytmicznego“. Ponadto, mówi, że nawet przy cenie 18.000 dolarów, „cena Bitcoinu jest 52% poniżej jego długoterminowej regresji“.

Morehead mówi dalej, że „trend sprawiłby, że Bitcoin osiągnąłby dzisiaj 37.000$“ i że Bitcoin „handluje na 22 percentylu ekspansywności w stosunku do trendu“, co oznacza, że wcale nie jest przeceniany.

Highlights From Morehead’s Recent Interview With Peter McCormack.

W odcinku 279 podcastu „What Bitcoin Did“, który ukazał się 17 listopada, gospodarz podcastu Peter McCormack przeprowadził wywiad z Moreheadem i jego starym przyjacielem Mike’em Novogratzem, który jest założycielem i dyrektorem generalnym Galaxy Digital.

Dwa z najciekawszych punktów tego wywiadu pochodzą z odpowiedzi Morehead na dwa poniższe pytania:

„Czy jest coś bardziej ekscytującego niż Bitcoin w tej chwili jako inwestycja?“
Czy Bitcoin „będzie zakazany“? „Czy uregulują to?“
Co do tego pierwszego, Morehead pozostaje super byczy na Bitcoinie, nawet bardziej niż zwykle w tej chwili:

„Ta rzecz zaćmiewa wszystko tam. Przez następne 20 lat Blockchain będzie bardziej interesujący niż jakakolwiek inna inwestycja. Przez jakiś czas Mike ciągle do mnie dzwonił i mówił: „Hej człowieku, co myślisz o brazylijskiej rzeczywistości?“ czy coś. Jestem jak, „Nie mogę myśleć o niczym innym. To w stu procentach Bitcoin.“

A co do tego drugiego, Morehead uważa, że niektórzy ludzie mogą być bezzasadnie zaniepokojeni ryzykiem regulacyjnym:

„Myślę, że Bitcoin osiągnął swoją prędkość ucieczki. Był czas, kiedy organy regulacyjne, a może nawet oligopol banków, mogły go zamknąć. Teraz jest to o wiele większe ryzyko. Myślę, że jednym z wielkich ogłoszeń był moment, kiedy Chiny ogłosiły swoją wersję. Teraz gra się toczy. Ktoś ma zamiar zbudować system płatności oparty na łańcuchach blokowych. Chiny go zbudują, Bitcoin go ma, będą jeszcze inne. Nie możesz włożyć pasty do zębów z powrotem do rury. Nie ma jej“.